Borelioza w ciąży – zapobieganie po ukąszeniu


Borelioza jest najpopularniejszą, i niestety dość często spotykaną chorobą odkleszczową. Szczególnie uważać powinny na tę chorobę kobiety ciężarne. Borelioza w ciąży może niestety mieć ogromny wpływ na zdrowie płodu.


Badania naukowe na temat boreliozy

Jeśli chodzi o borelioze, to wciąż przeprowadza się duże ilości badań naukowych na jej temat. Szczególnie ważnym zagadnieniem jest wpływ choroby na zdrowie płodu noszonego przez ciężarną. Borelioza jest bowiem jedną z tych chorób, które pozostają z nami na długie lata. Obecnie dostępne badania naukowe nie potwierdzają, jakoby zakażenie boreliozą u ciężarnej powodowało jakikolwiek wpływ na uszkodzenie płodu. Znane są jednak przypadki, gdy dzieci matek z boreliozą miały wady wrodzone. Trudno jest jednak udowodnić bezpośredni wpływ boreliozy na te wady.

Objawy boreliozy i jej leczenie

Początkowe objawy, czyli rumień skórny są łatwe do wykrycia. Szczególnie, gdy skojarzymy je z niedawnym ukąszeniem kleszcza. Często jednak nie kończy się na samym rumieniu. Borelioza może atakować różne narządy. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety jest neuroborelioza. Choroba ta atakuje centralny układ nerwowy i może powodować groźne powikłania. Jest ona bardzo trudną do wyleczenia i zdiagnozowania chorobą. Podstępnia atakuje różne narządy, „podszywa się” pod inne choroby powodując niespecyficzne objawy. Rozwija się nieraz latami nie dając żadnych objawów. Gdy się już pojawią – trudno jest je jednoznacznie przypisać boreliozie. Szczególnie, że od ukąszenia minęło już kilka lat.

Borelioza w ciąży

Leczenie boreliozy powinno nastąpić jak najszybciej, gdy tylko zauważymy, że zostaliśmy ukaszeni przez kleszcza. Dzięki temu lekarz może prawidłowo zdiagnozować pojawiające się objawy i wdrożyć skuteczne leczenie. W przypadku kobiet ciężarnych również stosuje się antybiotykoterapię. Leczenie jest identyczne jak w przypadku osób, które nie są w ciąży. Zakazuje się jedynie stosowania doksycykliny, która może spowodować trwałe przebarwienia zębów u dziecka. Najistotniejsze jest jednak wczesne zdiagnozowanie boreliozy. Ciężarna, która ma podejrzenia ugryzienia przez kleszcza, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dzięki szybko wdrożonemu leczeniu jest szansa urodzenia zdrowego dziecka.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

jak w przypadku każdej innej choroby, boreliozie lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie jest to łatwe, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Wówczas jest największe ryzyko złapania kleszcza. Kleszcze atakują w miejscach zacienionych, wilgotnych, szczególnie po deszczu. Bytują na drzewach, krzewach i trawach. Aby uniknąć ugryzienia, należy więc darować sobie spacery po lesie wiosną, szczególnie gdy jest się w ciąży. Dobrym sposobem na zapobieganie ugryzieniu kleszcza są środki chemiczne na skórę. Dostępne w aptekach i drogeriach skutecznie odstraszają kleszcze. Warunkiem jest jednak dokładne spryskanie się takimi środkami. Mają one też ograniczone działanie. Podczas wiosennych wycieczek lepiej je mieć przy sobie i stosować w regularnych odstępach czasowych.

loading...

Post Author: Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *