Krwotok z nosa, ważne wskazówki

Co zrobić kiedy krwotok z nosa nas dopada nagle?

Krwotok z nosa to częsta dolegliwość. Jednym wydaje się, że to poważny objaw chorobowy. Drudzy z kolei całkowicie to bagatelizują.

Dlaczego to schorzenie w ogóle występuje?

Istnieją różne czynniki, które mogą powodować krwotoki. Zaliczamy do nich między innymi alergie, osłabienie organizmu, zmęczenie, stres, przeziębienie, grypę lub krzywe przegrody nosowe. Ponieważ te krwawienia często nie mają przyczyny etiologicznej, nie powinny stanowić dla Ciebie zmartwienia. Jednak warto to sprawdzić, bo w skrajnych przypadkach krwawienie z nosa może wystąpić w wyniku istniejących objawów choroby Osler’a, białaczki, guzów itp.

Kiedy krwotoki z nosa stają się niepokojące?

  • Jeśli masz płytki oddech podczas krwawienia.
  • Jeśli często występują zaburzenia pracy serca.
  • Jeśli zdarza się to często i tracisz dużo krwi.
  • Jeśli odczuwasz zawroty głowy i tracisz przytomność podczas krwawienia.
  • Jeśli krwawieniu towarzyszą bóle głowy.

W przypadku często nawracających krwawień może dojść do skutków ubocznych:

  • połknięcia krwi i wymiotów
  • niedokrwistość.

Wykluczyłeś choroby, które mogłyby powodować krwotoki? Świetnie! Teraz możesz dowiedzieć się jak skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Usiądź płasko i pochyl głowę w przód, aby zapobiec wyciekowi krwi do gardła. Co kilka minut wydmuchuj delikatnie nos, aby pozbyć się ewentualnych zakrzepów. Złap za miękką część nosa tuż obok chrząstki i przytrzymaj przez dziesięć minut.

Wykonaj kompres z gazy lub bawełny. Umieść go w ustach pomiędzy dziąsłami przytrzymując przez dziesięć minut.

Przyłóż lód do nosa. Niskie temperatury obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zapanować nad krwawieniem.

Zapobieganie

Zawsze staraj się zachować ostrożność przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, ponieważ suche powietrze nie działa korzystnie na błonę śluzową nosa. Zwiększ spożycie witaminy C, która wzmocni naczynia krwionośne. Spożywaj też więcej wody, ponieważ nawilża ona nie tylko organizm, ale i całą błonę śluzową. Staraj się często wykonywać inhalację z roztworu wody i soli.

loading...

Post Author: Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *