Potliwość stóp i nieprzyjemny zapach, Oto kilka naturalnych środków

Potliwość stóp

Powodów przykrego zapachu stóp jest kilka. Przede wszystkim jest to jednak niewłaściwa higiena oraz noszenie źle dopasowanego obuwia, które powoduje nadmierną potliwość stóp, gdyż nie pozwala stopom oddychać.

Na stopach żyje kilka milionów bakterii, które rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Takie właśnie jest zwykle na stopach. Część z tych bakterii jest nieszkodliwych. Są jednak również takie, które mogą powodować nieprzyjemny zapach a także stany zapalne oraz grzybicze. Warto również zauważyć, że z problemem nieładnie pachnących stóp często mają osoby z cukrzycą oraz chorobami serca i starsze. Ich krążenie jest zdecydowanie niższe niż u młodych, zdrowych osób a to sprzyja rozwojowi licznych infekcji.

Co możesz zrobić?

Codziennie myj stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego. Zwróć na to wzmożoną uwagę kiedy masz grzybicę paznokci albo nosisz buty wykonane z syntetycznych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem będzie osuszanie stóp ciepłym powietrzem na przykład przy użyciu suszarki do włosów. Na ręczniku bowiem również mogą rozwijać się bakterie.

Przed włożeniem skarpet i butów potraktuj stopy specjalnym proszkiem lub innym kosmetykiem absorbującym nadmiar wilgoci. Możesz w tym celu użyć również sody oczyszczonej, jeśli nie chcesz płacić za kosztowne produkty komercyjne.

Miej przynajmniej dwie pary butów. Wkładaj je naprzemiennie, aby pozwolić poprzedniej parze dokładnie wyschnąć.

Kiedy to tylko możliwe noś obuwie przewiewne, na przykład sandały. Cyrkulacja powietrza sprzyja zdrowiu stóp. Sprawdź też instrukcję dotyczącą pielęgnacji obuwia. Każdy producent przedstawia takie informacje swoim klientom, dlatego warto ich przestrzegać. Jeśli to możliwe regularnie je pierz.

Przechowuj buty w jasnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W ciemnej szafce na buty bakterie będą rozwijały się znacznie lepiej i warto tego unikać. Ponadto zaleca się również stosowanie specjalnych torebek z siatki wypełnionej zeolitem. Zeolit ​​jest naturalnym wulkanicznym minerałem, który przyciąga nieprzyjemne zapachy.

W sklepach można kupić specjalne wkłady do butów. Będą one absorbowały zapachy oraz nadmiar wilgoci. Wymieniaj je regularnie co trzy miesiące.

Naturalne środki zapobiegawcze

  • Wypróbuj czarną herbatę. Gotuj dwie torebki na herbatę w dwóch filiżankach wody przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij torebki i mocno zaparzoną herbatę rozcieńcz z dwoma litrami wody. W razie potrzeby ostudź mieszaninę i mocz nogi przez około 30 minut. Powtarzaj takie kąpiele każdego dnia. Kwas garbnikowy w silnej czarnej herbacie zabija bakterie i zamyka pory, dzięki czemu zmniejsza się nadmierna potliwość stóp.
  • Do kąpieli stóp możesz użyć również rozcieńczonego octu, który doskonale niweluje nieprzyjemne zapachy. Zanurz nogi na około dwadzieścia minut w mieszance wody z octem. Uważaj jednak kiedy masz jakiekolwiek cięte rany.
  • Możesz także zastosować olejek lawendowy, który dobrze pachnie i potrafi zwalczać bakterie. Wetrzyj kilka kropli w stopy, włóż cienkie przewiewne skarpety i pozostaw do wchłonięcia na noc.
  • Potwierdzono, że świetnie sprawdza się także sól morska zmieszana z ciepłą wodą. Ma działanie ściągające więc zminimalizuje nadmierną potliwość i zabije bakterie.
loading...

Post Author: Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *