Spadek libido – kiedy zaczyna się problem? Podejmij odpowiednie kroki!

Spadek libido dotyczy coraz więcej osób niezależnie od wieku. Przyczyny kłopotów bywają różne. Najczęstszym powodem jest jednak podłoże psychiczne, blokada wewnętrzna i stres powodujący napięcie i niemożność skupienia się na niczym innym poza pracą, czy też wysokimi wymaganiami stawianymi względem siebie. Dla części osób sposobem na stres i metodą odstresowania organizmu jest właśnie seks, jednakże nie zawsze jest to tak proste do zrealizowania. Mimo iż seks daje nam poczucie radości, przyjemność fizyczną i psychiczną, to często z bliżej nam nieznanych przyczyn nie możemy się do niego przełamać i zamiast przyjemności cierpimy, a każde zbliżenie jest dla nas przykrym doświadczeniem.

spadek libidoSpadek libido – czym spowodowany?

Brak czasu dla siebie, brak chwili relaksu przyczynia się skutecznie do pogorszenia samooceny a w konsekwencji tego również na libido. Co ważne nie mówimy w tym wypadku o przejściowych problemach i jednorazowym obniżeniu popędu seksualnego. Mówimy o trwałym, utrzymującym się miesiącami braku zainteresowania seksem i aspektami seksualności własnej, jak i swojego partner, partnerki. W tym miejscu podkreślić należy, iż problemy z libido mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. O ile w przypadku zaburzeń hormonalnych jak i w sytuacji, kiedy przyjmujemy rozmaite leki nie mamy dużego wpływu na poprawę naszego stanu, to w przypadku stresu, jaki nie rzadko sami sobie fundujemy.

Możliwości jest wiele, wystarczy mieć świadomość potrzeby pomocy i poszukać wartościowych porad w tym zakresie. Wciąż jest to temat tabu dla wielu osób, a zupełnie nie powinien nim być. Dobrze jest wiedzieć jak sobie radzić ze stresem, jak i spadkiem libido bazując nie tylko na rozmowie z koleżanką, czy lekarzem. Mając dostęp do internetu możemy sięgać po wiele sprawdzonych i polecanych metod poprawy libido i relaksu. Nie rzadko obydwa problemy mają wspólne podłoże. Stres i libido to zła para, zwłaszcza iż często jedno drugie napędza, warto jest wiedzieć jak poradzić sobie z zachowaniem równowagi i harmonii nie tylko dla własnej satysfakcji, ale i zdrowia.

Po pierwsze diagnoza

Uświadomienie sobie problemu z libido to podstawa. Dzięki zauważeniu problemu i określeniu okoliczności jako problem możemy poszukać przyczyny i rozwiązania. Diagnoza zwykle dociera do nas wraz z trudnościami w związku lub dostrzegając problem z brakiem związku. Na brak ochoty na zbliżenia zawsze i wszędzie może mieć wpływ wiele czynników i nie zawsze obniżone libido będzie stanem wymagającym interwencji, bowiem każdy z nas ma prawo od czasu do czasu nie mieć ochoty na seks. Jeśli jednak nie odczuwamy potrzeb seksualnych, bądź tez unikamy seksu z obawy przed porażką, z uwagi na dyskomfort czy to fizyczny czy psychiczny, dobrze jest zwrócić się o pomoc.

W zależności tego czy problem ma podłoże fizyczne czy psychiczne powinniśmy skierować się do seksuologa, psychologa, bądź też odpowiedniego specjalisty lekarza endokrynologa, ginekologa, tudzież urologa. Stąd tak ważne jest zdiagnozowanie przyczyny spadku libido. Problem z  samooceną swej atrakcyjności seksualnej wynika nie rzadko ze zbyt wysokich wymagań względem siebie, ideałów, czy też chorób.

Problem w naszej głowie

Najczęstszym powodem impotencji jest depresja, stres, kłopoty w relacjach w związku, jak i przeżycia z dzieciństwa, rozmaite przebyte traumy. Są to właściwe problemy, które winniśmy leczyć, uczyć się z nimi radzić, a wówczas nasz popęd seksualny wróci do normy. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest wizyta u psychologa i podjecie psychoterapii. Dla każdego terapia będzie wyglądać zupełnie inaczej, jednym potrzebne zaledwie dwie, trzy sesje, innym potrzeba kilku miesięcy intensywnej pracy and sobą. W przypadkach bardziej złożonych, zwłaszcza gdy problemy dotykają partnera, wzajemnych relacji w  związku lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u seksuologa. Szczera rozmowa i wiedza na temat problemu pomaga zrozumieć dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej.

Gdy problemem jest stan fizyczny

Zdarza się, iż pierwszym z objawów zauważalnych choroby jest spadek libido, powodowany poprzez zatrucie rozmaitymi substancjami, w tym psychoaktywnymi, jak również uszkodzenia układu nerwowego, niedobory witamin itp. Z popędem płciowym problemy mają także cukrzycy. Co więcej zauważając u siebie brak ochoty na seks warto jest zainteresować się poziomem hormonów, gdyż zburzenia hormonalne mogą powodować pogłębiającą się impotencję. Brak ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu przyczynia się do lenistwa, a co za tym idzie także lenistwa seksualnego. Gdy stajemy się ociężali, każdy wysiłek staje się wyczynem ponad siły. Nieustanne zmęczenie powodowane pracoholizmem, nadaktywnoścć także działa negatywnie na nasze libido. Zbytnie wyczerpanie organizmu sprawia, iż brakuje nam energii i sił witalnych na zaspokojenie potrzeb swoich i partnera w sferze seksualnej.

Przeciwdziałanie impotencji

Prócz pomocy medycznej warto skorzystać z naturalnych metod poprawy libido. W tym zakresie dobrze jest zastosować naturalne afrodyzjaki. Poza kolacją przy świecach, odprężającą kąpielą czy spacerem na łonie natury możemy wspomóc się kurkumą, pestkami dyni, czy kaparami. Kompozycje potraw wzmagających libido nie zwalczą naszego problemu, gdy jest on chroniczny, ale być może pomogą nam w przywróceniu pierwotnej sprawności i kondycji seksualnej.

Jeżeli powodem impotencji jest stres bezwzględnie powinniśmy zminimalizować czynniki go wywołujące. Doskonałym sposobem na to jest wygospodarowanie czasu na relaks, niezależnie od jego formy. Może to być godzina z muzyką, czy zajęcia na siłowni, nie ma to znaczenia. Istotne jest to, abyśmy w tym czasie oddali się przyjemnościom, odprężyli się uwalniając przy tym endorfiny do krwi. Wyzwalają się wówczas hormony szczęścia, dzięki którym również nasze libido wzrasta.

loading...

Post Author: Magda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *