Sprawdź czy masz depresję. Ten problem może dotyczyć również Ciebie!

Depresja jest coraz częstszym schorzeniem, które dotyka kobiety. Powodem tego są naturalne uwarunkowania psychiczne kobiet i tendencja do obwiniania się, roztrząsania spraw nawet błahych, brania na swoje barki zbyt wielu obowiązków i odpowiedzialności, a także potrzeba poradzenia sobie z problemem samodzielnie. Nadmierna ambicja może nas zrujnować. Wbrew pozorom depresja jest poważnym zaburzeniem, które ma wpływ nie tylko na stan psychiki ale i na stan fizyczny organizmu.

Gdy nic nie cieszy

Niepozornym objawem depresji jest sytuacja, w której nic nas nie cieszy, a powinno. Według statystyk aż 10% populacji cierpi na depresję, w której to grupie dwa razy więcej jest kobiet niżeli mężczyzn. Dodać w tym miejscu należy, iż większość jest niezdiagnozowana lub też błędnie zdiagnozowana. Częstotliwość występowania zaburzenia, jego rozwoju i intensywności zależy od hormonów i uwarunkowań genetycznych jak również psychospołecznych. Coraz trudniejsze czasy, wszechogarniający stres i presja czasu przyczyniają się do występowania długotrwałej depresji.

Przyczyny depresji

Najczęstsza przyczyną depresji jest radykalna zmiana w życiu jak żałoba, utrata pracy, rozwód, kalectwo czy kryzys finansowy, a nawet ciąża. Zdarza się iż na depresje zapadamy w wyniku choroby i farmakoterapii. Bez względu na to co wywołuje depresję objawy zaburzenia są podobne i należy do nich przygnębienie, brak odczuwania radości, apatia, bezsenność lub nadmierna senność, jak i lęk, spadek wagi.

Nasilanie się objawów utrudnia codzienne funkcjonowanie organizmu i wymaga pomocy z zewnątrz, w tym przyjmowania stosownych leków antydepresyjnych. Problem jest poważny, chociaż wiele osób traktuje depresję jako wymówkę i żartuje z objawów. Kobiety są w szczególności narażone na depresje z uwagi na zażywanie antykoncepcji, jak również comiesięczne cykle menstruacyjne które destabilizują produkcję hormonów. Dodatkowo kobiety zapadają często na depresje tuż po ciąży przy wahaniach hormonalnych, jak również w okresie menopauzy.

Zaburzenia nastroju a depresja

Różnica pomiędzy zaburzeniami nastroju a depresją wynika z częstotliwości pojawiania się objawów. W depresji uczucie beznadziejności występuje bez przerwy, natomiast przy zaburzeniach nastroju jest to okresowe i często wynika z huśtawki hormonów odpowiedzialnych za samopoczucie. Zaburzenia nastroju są typowe dla napięcia przedmiesiączkowego, które odczuwa aż 75% kobiet. Wśród objawów PMS znajduje się drażliwość, napięcie i wahania nastroju.

W walce z humorami pomaga odstawienie używek, również czekolady oraz aktywność fizyczna, suplementacja witamin z grupy B oraz wapnia, magnezu. U ok 8% kobiet występuje również PMDD czyli przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, które objawia się nieradzeniem sobie z kontaktami życia codziennego. W tym przypadku efekty i ulgę przynosi terapia hormonalna.

Załamanie nerwowe po ciąży oraz depresja ciążowa

W okresie połogu naturalnym zjawiskiem jest określany przez położników jak i psychiatrię baby blues, czyli huśtawka nastrojów związana ze stabilizacją hormonów i zmianami zachodzącymi w ciele kobiety po porodzie. Często jest to kontynuacja nastrojów z okresu ciąży. Kobiety cierpiące w ciąży na zaburzenia nastroju niemal zawsze zapadają na zaburzenia w połogu. Sam poród jako trauma i przeżycie może także wywoływać nieradzenie sobie z emocjami. Dodatkowym utrudnieniem mogą być czynniki środowiskowe jak kryzys w małżeństwie, nieuporządkowane relacje z rodziną, brak wsparcia, pieniędzy. Zdarza się że depresja zbiega się w  czasie z kryzysem laktacyjnym, zmęczeniem w opiece nad dzieckiem itp.

Stany depresyjne po ciąży nie powinny utrzymywać się dłużej jak trzy tygodnie i są okresem przejściowym. Jeżeli depresja się rozwija i trwa znacznie dłużej niezbędna jest diagnostyka hormonalna i leczenie. W samej ciąży około 30% kobiet zmaga się z trudnościami psychicznymi, zwykle w pierwszym trymestrze. Początkowo pojawia się lęk i obawa o odpowiedzialność, poród, zdrowie dziecka, jak również do spadku nastroju przyczyniają się dolegliwości ciążowe, jak otyłość, czy nudności, obrzęki. Niestety nie wszystkie kobiety mają to szczęście, by depresję zażegnać samoistnie z upływem czasu. U około 15% kobiet depresja nasila się i utrudnia funkcjonowanie rodziny. Dotyczy to kobiet po porodzie, poronieniu i aborcji. Najczęściej potrzebna jest psychoterapia, bowiem samo leczenie farmakologiczne jest jedynie półśrodkiem.

Depresja menopauzalna

Depresja u kobiet w okresie menopazualnym jest bardzo częsta i diagnozowana u około 40% kobiet. Spadek stężenia estrogenów już na pięć lat przed menopauzą może wywoływać sukcesywnie nasilające się objawy depresji. W leczeniu pomaga aktywność fizyczna i relaks. Dobrze jest również wyrobić odpowiednie nawyki, nie tylko żywieniowe ale i behawioralne, które przeciwdziałają zaburzeniom nastroju.

Konsekwencje depresji

Depresja może powodować wiele chorób, jak i rozwój chorób psychicznych w tym schizofrenii, choroby dwubiegunowej afektywnej, jak też prowadzić do prób samobójczych. Najczęściej osoby chore na depresję degradują swoje życie odsuwając się od rodziny, odrzucając pomoc z zewnątrz i odcinając się od świata. W ten sposób pogłębiają jedynie swoją sytuacje niezaradności. Czasem konsekwencją depresji jest uzależnienie się od kogoś, czegoś, czasem spirala długów, problemów. Fatalne skutki depresji obserwuje się w relacjach na linii matka – dziecko, gdy niszczona jest wież rodzicielska poprzez agresywne zachowania matki.

loading...

Post Author: Magda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *