Co zrobić, gdy dotyka nas suchość pochwy

Suchość pochwy

Suchość pochwy to problem, który dotyka coraz większej liczby kobiet. Jeszcze jakiś czas temu na suchość pochwy skarżyły się kobiety w wieku około menopauzalnym na dzień dzisiejszy problem ten, coraz częściej dotyka również kobiet w wieku 20 i 30 lat. Główną przyczyną może być spadający poziom żeńskich hormonów we krwi, u młodszych pań może być to związane z wahaniem hormonów przed miesiączką. Z problemem należy zgłosić się do lekarza ginekologa, aby postawił odpowiednią diagnozę.

Przyczyny

Główną przyczyną suchości pochwy u kobiet w okresie menopauzy jest spadek estrogenów. W okresie przekwitania ich poziom zmniejsza się aż dziesięciokrotnie. Oprócz tego, niezależną przyczyną zmian w nabłonku pochwy wywołujących upośledzenie wytwarzania wydzieliny jest prawdopodobnie też sam proces starzenia się. W skrócie można powiedzieć, że obecność estrogenów jest dla pochwy warunkiem prawidłowego funkcjonowania. Narząd ten jest na nie bardziej nawet wrażliwy niż błona śluzowa macicy.

Oczywiście nie tylko hormony są winne, bardzo duży wpływ mają również przyjmowane leki. Na poziom nawilżenia pochwy wpływają leki hormonalne, leki stosowane w leczeniu alergii, antybiotyki, antydepresanty, lekki na nietrzymanie moczu, moczopędne.

Rozpoznanie

Suchość pochwy jest dolegliwością nasilającą się. Najczęściej zaczyna się od świądu pochwy i sromu, obtarć lub pieczenia. Z czasem dochodzi także ból i upławy, czyli pojawienie się wydzieliny z pochwy. Z racji tego, że śluz stanowi naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami, samooczyszczając pochwę. Zanik śluzu i zakłócone pH mogą powodować różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze. Kobiety dotknięte tym problemem uskarżają się także na ból podczas stosunku i dyskomfort podczas chodzeni

Leczenie

Problem suchości pochwy może zostać rozwiązany pod warunkiem, że lekarz ustali przyczynę.

Zaburzenia związane z brakiem estrogenów można zatrzymać i odwrócić, lekarze zalecają różnego rodzaju lubrykanty i żele dopochwowe.

Preparaty estrogenowe stosowane dopochwowo. Zawierają one niskie dawki estrogenów, wystarczające do zahamowania i cofnięcia zmian w obrębie pochwy i tym samym złagodzenia suchości pochwy, oraz do zapobiegania zakażeniom dróg moczowych.

Estrogeny stosowane miejscowo dostępne są w następujących formach: kremy dopochwowe, globulki lub tabletki dopochwowe, krążki dopochwowe.

Wszystkie te postaci miejscowych preparatów estrogenowych działają podobnie i są równie skuteczne. Wybór zależy od pacjentki.

Medycyna Estetyczna

Teraz również z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna. W leczeniu suchość pochwy stosuje się dziś zastrzyki z kwasu hialuronowego oraz obstrzykiwanie osoczem bogato płytkowym, zwany wampirzym liftingiem części intymnych. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego w okolicach intymnych wygląda prawie identycznie jak tradycyjny tego typu zabieg na twarz. Przy pomocy niewielkiej igły punktowo w ściany pochwy wstrzykuje się niewielką dawkę preparatu. Efektem tego jest wzmocnienie ścian pochwy.

loading...

Post Author: Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *