7 sposobów na poranne mdłości w ciąży

Chcesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami, które dopadają Cię każdego ranka? Przeczytaj nasz artykuł!

Poczuj się lepiej

Kobiety na ogół cieszą się, że pod ich sercem rozwija się nowe życie. Ciało jednak różnie reaguje na nową sytuację, dlatego panie zwykle odczuwają liczne dolegliwości związane ze swoim odmiennym stanie, przeklinając w duchu na kolejny atak mdłości. Czują jakby ciągle dryfowały po morskich falach a ich żołądek zdecydowanie nie funkcjonuje tak, jak mogłyby sobie tego życzyć. Na szczęście istnieje kilka całkowicie naturalnych środków zaradczych, które pomagają w takich sytuacjach. Warto się o nich dowiedzieć, ale przed zastosowaniem zalecamy konsultację z lekarzem prowadzącym, który określi brak przeciwwskazań do stosowania naszych środków.

Wypróbuj ziołowej herbaty

Nic tak nie poprawia samopoczucia jak poranna filiżanka herbaty imbirowej. Ta powszechnie stosowana, korzenna przyprawa przeciwdziała mdłościom i wymiotom. Aby przygotować herbatę wystarczy 30 gram suszonego imbiru zalać gorącą wodą. Po 15 minutach należy ją wypić.

Równie dobrze sprawdza się melisa z cytryną i miętą pieprzową. Te składniki także mają właściwości przeciwdziałające mdłościom i wymiotom. Użyj jednej lub dwóch łyżeczek mięty pieprzowej i melisy i dodaj do niej cytrynę. Zaparz tak, jak herbatę imbirową. Pamiętaj, aby unikać tej metody jeśli towarzyszy Ci również zgaga.

Pamiętajmy, że panie w ciąży mogą czuć niechęć do wielu składników, które powodują u nich odruch mdłości w ciąży. Jeśli powyższe herbaty nie spełniają swojego zadania można spróbować filiżanki herbaty malinowej, która jest zdecydowanie delikatniejsza i mniej wyrazista w smaku, a przy tym łatwiej przyswajalna dla wybrednych kubków smakowych kobiety w stanie błogosławionym. Jak przygotować napar? Jedną lub dwie łyżeczki suszonych liści malin zalej szklanką gorącej wody. Zanim jednak zdecydujesz się na zastosowanie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ istnieją przypuszczenia, że malinowe liście mogą powodować przedwczesne skurcze macicy a to z kolei wywołuje poronienie lub przedwczesny poród.

Boisz się stosować te herbaty?

Niepotrzebnie. Doktor Tara Anchel, zarejestrowana jako lekarz neuropatyczny w Ottawie i członek Stowarzyszenia Lekarzy Neuropatii w Ottawie, uważa iż mięta pieprzowa, herbata z cytryny oraz imbiru są całkowicie bezpieczne do stosowania przez kobiety w ciąży. Sama zaleca je swoim pacjentkom na poranne mdłości tłumacząc, że:

olejki eteryczne zawarte w składzie niektórych ziół są przeciwwskazane kobietom w ciąży, ale w herbatach ich stężenie jest bardzo niewielkie. Dopiero po zanurzeniu ziół w gorącej wodzie zaczynają wydobywać się zawarte w nich składniki, ale olejki bardzo szybko wówczas odparowują. Te dwa fakty sprawiają, że większość lekarzy neuropatów zaleca pacjentkom w ciąży stosowanie powyższych naparów. Mimo wszystko jednak powinno się zawsze konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, aby dopasował najlepsze rozwiązanie dla indywidualnych potrzeb pacjentki”.

Przyprawy, które uspokajają

Na początek wspomniany już wcześniej imbir. Jego właściwości doskonale radzą sobie z uspokajaniem żołądka, dlatego warto go stosować na mdłości w ciąży.

Równie dobrze sprawdzają się nasiona anyżu oraz kopru włoskiego, które są łagodniejsze w smaku a równie skutecznie niwelują mdłości oraz wymioty.

Po prostu woda

Mówi się, że woda to lek na wszystko. Niesamowite, ale zaobserwowano, że kobiety w ciąży, które sięgają każdego ranka po szklankę ciepłej wody odczuwają znacznie mniejsze dolegliwości typowe dla tego stanu. Szklankę wody zaleca się wypić również w nocy, ale tylko w przypadku przebudzenia. Jeśli kobieta chce sprawdzić czy ilość wody w jej organizmie jest prawidłowa powinna obserwować barwę swojego moczu. Jeśli jest jasny to oznacza, że wszystko jest w porządku, ale jeżeli jest ciemny należy zwiększyć spożycie wody. Podobnie jest w sytuacji kiedy mocz jest intensywny w zapachu. Odpowiednie stężenie wody w organizmie sprawi bowiem, że będzie on całkowicie bezwonny.

Możesz zastosować również mrożony sorbet owocowy, który uzupełni cukry utracone w wyniku częstych wymiotów. Działa na takiej samej zasadzie jak woda, ponieważ na jej bazie jest wykonany. Przyjemny smak i zawartość owoców potęguje jednak skuteczność działania.

Pozbądź się mdłości dzięki cytrusom

  • Kawałek cytryny bez żadnej obróbki nie będzie smakował, ale czasem warto przemóc się do tego charakterystycznego posmaku wiedząc, że to właśnie dzięki niemu mdłości mogą szybko ustąpić.
  • Jeśli to niemożliwe cytrynę można pomieszać z miodem – skuteczność będzie równie wysoka.
  • Na poranne mdłości świetnie sprawdzają się też grejpfruty, pomarańcze i skórki mandarynki, które należy dodać do herbaty lub zjeść na surowo.

Nigdy nie można być głodnym!

Aby zapobiec porannym mdłościom nie można dopuścić do uczucia głodu. Większość pań w ciąży odczuwa go tuż po przebudzeniu i wtedy pojawiają się mdłości w ciąży. W takich sytuacjach lepiej być na to przygotowanym trzymając blisko łóżka chociażby krakersy. Wystarczą dwa przed wstaniem a mdłości będą mniej uporczywe.

Warto również pamiętać, aby spożywać kilka małych posiłków w regularnych odstępach czasu. Mniejsze porcje są lepiej przyswajalne i organizm radzi sobie z ich trawieniem. Lekarze zalecają, aby poszczególne posiłki były przyjmowane co dwie godziny.

Świetnie sprawdza się też masło orzechowe i plastry świeżego jabłka, orzechy oraz sery.

Inne wskazówki na mdłości w ciąży

  • Bezwzględnie należy unikać smażonych i tłustych potraw, które tylko nasilają uporczywe mdłości. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że tłuszcz jest wolniej trawiony.
  • Zawsze należy regularnie przyjmować suplementy prenatalne zalecone przez lekarza prowadzącego. One również mogą niwelować poranne mdłości.
  • Panie w ciąży bywają niezwykle wrażliwe na liczne zapachy, dlatego aby nie narażać się na odruch wymiotny spowodowany intensywnymi aromatami zaleca się przebywanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, dzięki czemu powietrze lepiej cyrkuluje a zapachy nie są aż tak mocno wyczuwalne.

Wymioty w ciąży zwykle utrzymują się do około 12 tygodnia ciąży.

loading...

Post Author: Ania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *