Ciąża i antybiotyki – bezwzględnie zakazane? Nic bardziej mylnego!

Antybiotyki są dobrze nam znanymi lekarstwami bakteriobójczymi – doskonale radzą sobie z wszelkimi zakażeniami bakteryjnymi powodującymi przykre i bolesne dolegliwości, jak choćby zakażenie dróg moczowych albo górnych dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać o tym, że antybiotyki nie działają wybiórczo – zabijają zarówno niepożądane bakterie w naszym ustroju, jak i te dobroczynnie wpływające na nasz organizm, jak choćby bakterie z rodzaju Lactobacillus wpływające korzystnie na naszą florę jelitową. Z tego powodu należy stosować je z rozwagą, tylko na polecenie lekarza, i tylko zgodnie z jego zaleceniami dotyczącymi czasu i dawek przyjmowania antybiotyków.

Ciąża i antybiotyki

ciąża i antybiotykiKobiety ciężarne są obarczone wyjątkową odpowiedzialnością – za zdrowie swoje oraz nienarodzonego płodu. Są szczególnie narażone na powikłania wynikające ze stosowania wszelkich leków, zagrażające życiu lub zdrowiu dziecka. Najkorzystniej jest zatem, aby oprócz zaleconych przez lekarza prowadzącego suplementów diety nie stosować w ciąży żadnych leków. Jednak z racji tego, iż ciężarne są bardziej podatne na wszelkie infekcje – w czasie ciąży może być konieczne przyjmowanie niektórych leków, a nawet antybiotyków.

O ile lekarz przepisze ciężarnej antybiotyki niezbędne dla ratowania jej zdrowia i zapobiegania dalszemu rozwojowi infekcji i powikłań – wówczas można być absolutnie spokojnym o swoje i dziecka zdrowie.

Istnieją trzy grupy antybiotyków, które mogą być bez szkody dla zdrowia matki i dziecka przyjmowane w ciąży:

penicyliny – mają szerokie spektrum działania na wiele zakażeń. Nie powinny ich jednak stosować osoby uczulone na penicylinę,

cefalosporyny – wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażeń układu oddechowego, dróg moczowych i skóry,

-niektóre makrolidy – stosowane w określonych zakażeniach układu oddechowego.

Choroby groźne w ciąży

Istnieje wiele jednostek chorobowych wywoływanych przez bakterie, które wymagają u ciężarnych i matek karmiących natychmiastowego działania w postaci zażywania antybiotyków. Jest to istotne ze względu na zdrowie i komfort matki, a także ze względu na zdrowie dziecka. Przykładowo, nieleczone długo infekcje bakteryjne pochwy mogą spowodować przejście zakażenia z matki na dziecko i prowadzić nawet do poronienia! Oprócz zakażenia pochwy jest też wiele innych, które poważnie szkodzą zdrowiu matki, jak na przykład: odmiedniczkowe zapalenie nerek, chlamydioza, zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, rzęsistkowica i inne.

Kobieta ciężarna pod żadnym pozorem nie powinna samodzielnie aplikować sobie jakichkolwiek leków, w tym również antybiotyków. Ich skład może być zróżnicowany i różnie oddziaływać na zdrowie matki i płodu, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna przy jakichkolwiek objawach chorobowych.

Zakażenie pochwy i układu moczowego

Często kobiety czują się skrępowane występowaniem w czasie ciąży zakażeń pochwy lub układu moczowego. Obawiają się oskarżeń o niedostateczne przestrzeganie zasad higieny. Nie należy się jednak takich oskarżeń obawiać, lecz natychmiast udać się do lekarza – każdy specjalista z zakresu medycyny jest doskonale świadomy tego, jak bardzo ciężarna narażona jest na wszelkie infekcje nawet przy zachowywaniu ścisłej higieny.

Niebezpieczne antybiotyki

Kilka antybiotyków jest szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia płodu, dlatego zasadniczo nie powinny być stosowane w czasie ciąży. Do tych antybiotyków należą:

sulfonamidy – nasilają żółtaczkę fizjologiczną, dlatego należy szczególnie unikać ich używania w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem,

doksycyklina – powoduje zabarwienie zębów na żółto i negatywnie wpływa na tworzenie się zębów u płodu,

aminoglikozydy – nie powinny być stosowane ze względu na ryzyko uszkodzenia ucha wewnętrznego płodu.

Ratowanie życia matki

Jest jednak wyjątek potwierdzający regułę, w którym dopuszcza się stosowanie wszelkich antybiotyków u ciężarnych. Wówczas, gdy zakażenie bakteryjne (na przykład powodujące sepsę) zagraża życiu ciężarnej. Uznaje się w medycynie, że takie sytuacje usprawiedliwiają wybranie „mniejszego zła”, czyli uratowanie życia matki nawet kosztem ewentualnych powikłań zdrowotnych u dziecka.

Przyjmowanie antybiotyków w czasie ciąży jest zatem w niektórych przypadkach dość ryzykownym zaleceniem. Dlatego dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. A zapobiegać infekcjom bakteryjnym, można w dwojaki sposób: unikając kontaktu z potencjalnym materiałem zakaźnym lub zażywając suplementy wzmacniające organizm. Ciężarna powinna się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, korzystania z publicznych toalet i ściśle dbać o higienę osobistą. Dzięki temu ma szansę zapobiec zakażeniu bakteryjnemu.

Oprócz tego warto unikać zakażeń dróg moczowych na przykład łykając suplementy diety dla ciężarnych zawierające wyciągi z żurawiny. Żurawina ma świetne działanie profilaktyczne, wspomaga usuwanie bakterii z organizmu oraz stwarza w organizmie nieprzyjazne środowisko dla niepożądanych bakterii. Warto też zażywać witaminę C, która pozwala na utrzymanie niskiego pH i utrzymanie dróg moczowych w dobrej kondycji. Dodatkowo warto wspierać się naturalnymi antybiotykamiczosnkiem lub miodem, choć nie w nadmiernych ilościach.

loading...

Post Author: Magda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *