Problem z zajściem w ciąże – Znamy przyczynę!

Nie wszystkie trudności z zajściem w ciąży mają podłoże chorobowe, w wielu przypadkach to kwestia psychiki, stresu, presji otoczenia. Ciąża dla wielu kobiet to ogromna radość, aczkolwiek dla niektórych duże zaskoczenie, obawa, kłopot. Wciąż rośnie grupa kobiet, które na ciążę czekają bardzo długo mając problem z płodnością. Zwykle ciąża pojawia się u nich w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy już były zrezygnowane swoimi staraniami o dziecko. Wyczekiwana ciąża to również stres, bowiem najczęściej wiąże się z szeregiem ryzyk wynikających z rozmaitych problemów zdrowotnych matki, obciążeń genetycznych, wieku rodziców itd.

Cierpliwość wskazana

problem z płodnościąNie wszystkim ciąża przychodzi łatwo, zwłaszcza wtedy, kiedy tego oczekujemy. Bywa, iż zabezpieczamy się przed ciążą wiele lat, a kiedy już postanowimy powiększyć rodzinę ciąży brak. To złośliwość losu, ale również nie rzadko nasza wina. Wiele czynników wpływających na płodność możemy regulować. Do takich czynników zaliczyć należy poziom stresu, hormonów, dieta, czas, w którym współżyjemy prokreacyjnie itp.

Mimo wszystko, wskazana jest cierpliwość, bowiem trudno jest zaplanować ciążę co do dnia i miesiąca. Czasem trzeba poczekać dwa, trzy miesiące, a czasem i rok. Kiedy w ciągu roku kalendarzowego nie uda się nam zajść w ciąże mimo wielu prób z pozoru winnych zakończyć się sukcesem, wówczas warto jest skonsultować się z lekarzem i zacząć diagnostykę hormonalną w kierunku leczenia niepłodności. Nie znaczy to jednak, iż nie powinniśmy obserwować swojego ciało i analizować cyklu menstruacyjnego. Dzięki tej wiedzy może się nam szybciej udać zajść w ciąże, jak i zaobserwować niepokojące objawy zawczasu.

Presja czasu

Psychika w płodności odgrywa ogromną rolę. Im bardziej czegoś pragniemy, chcemy osiągnąć tu i teraz już, tym bardziej nam to nie wychodzi. Tak samo jest z zaciążeniem. Przygotowanie się na poczęcie dziecka jest ważne, począwszy od badań przez zmianę trybu życia na zdrowszy, aż po suplementacje diety sprzyjającej rozwojowi ciąży i zapłodnieniu, niemniej nie można popadać w paranoję, kompleksy i stresować się poczęciem. Presja nakładana na kobiety przez czynniki kulturowe, jakoby miara kobiecości jest jej płodność i bycie matką powoduje, iż szereg kobiet nie radzi sobie z trudnościami występującymi przy poczęciu, utrzymaniu ciąży.

Czasem wraz z wiekiem okazuje się iż na ciąże jest to ostatni dzwonek, chcąc zdążyć trudno jest zachować dystans. Tym bardziej jeśli ma się już jakieś negatywne doświadczenia związane z niedonoszeniem ciąży. Wiele kobiet nie mogąc zajść w ciążę od razu po podjęciu takiej decyzji popada w kompleksy, depresję jeszcze bardziej pogłębiając problem niepłodności. Uczucie beznadziejności oddziałuje na cały organizm, także fizycznie produkując mniej hormonów, powodując zaburzenia cyklu, spadek libido itd. Bardzo łatwo tym sposobem wpaść w samo nakręcającą się spiralę niepowodzenia.

Akceptacja siebie- łatwiej powiedzieć, niż wykonać

Jeżeli naprawdę zależy Ci na zajściu w ciążę nie przejmuj się niepowodzeniem, ciesz się życiem i współżyciem, czerpiąc z niego radość. Przede wszystkim zaakceptuj siebie i nie obwiniaj się, bowiem przyczyna niepłodności może być kompletnie niezależna do Ciebie. Czasem blokadę powoduje lęk przed byciem matką. Mimo iż na zewnątrz kobieta mówi o chęci zajścia w ciążę, faktycznie boi się jej, odpowiedzialności wiążącej ją na całe życie. Przemyślenie na spokojnie tych aspektów decyzji o ciąży również pomaga w osiągnięciu celu i poprawie płodności. Będąc w 100% pewnym swej decyzji, pragnąc z głębi serca dziecka nie może się nie udać, o ile przyczyna niepłodności nie ma podłoża medycznego.

Wsparcie partnera

Wsparcie psychiczne partnera jest istotne, jednakże często polega także na poddaniu się badaniom oceniającym płodność mężczyzny, dla wykluczenia problemu z płodnością właśnie po stronie partnera. To trudny temat dla mężczyzn, którzy czują się dumni ze swej męskości, dopóki nie chcę jej poddawać próbie. Niemniej jeżeli dwoje ludzi pragnie dziecka, zrobi wszystko, aby osiągnąć cel.  Gdy kobieta widzi zaangażowanie partnera w badania i walkę z niepłodnością czuje się pewniejsza siebie. Szukając przyczyny niepłodności dobrze jest ze sobą rozmawiać jak najwięcej, jednak dobrze jest również nie stawiać sobie za życiowy cel wyłącznie ciąży. Zawsze można rozważyć alternatywy dla ciąży poczętej w naturalny sposób, jak in vitro, zastępcza matka, ojciec, adopcja.

Odwrócić uwagę

Placebo może być doskonałym lekiem na niepłodność. Szereg propozycji jakie można znaleźć w internecie, a jakie są polecane przez już szczęśliwe mamy i ciężarne daje pole do popisu. Warto jednak podchodzić do nich z ostrożnością, aby sobie nie zaszkodzić. Poza relaksem, sportem można pokusić się o olejek z wiesiołka, siemię lniane, tradycyjną masę i szereg naturalnych specyfików wpływających na płodność. Część osób optuje za afrodyzjakami, które również mogą pozwolić się nam poczuć lepiej, odprężyć. Skupiając się na poprawie kondycji organizmu, który ma być 9-miesięcznym domem dla upragnionego dziecka możemy pozornie, jak i faktycznie przyspieszyć poczęcie.

loading...

Post Author: Magda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *